3. June – 4. June 2017

Podrobnější informace v odkazu zde

Information_Contest_F3J_Podhorany_2017

F3J Contest 2016

Tak je za námi úspěšná mezinárodní soutěž. Počasí se vydařilo bylo nádherně a všichni zúčastnění byli spokojeni.

V základní části, po šesti kolech, zvítězil Martin Rajšner, ale bohužel ve dvou finálových kolech se mu již tolik nedařilo a skončil celkově na čtvrtém místě.

Zvítězil německý junior Max Finke který se do finále probojoval z posledního desátého místa.

Vážení přátelé a piloti F3J,

zde jsou propozice soutěží F3J do Podhořan, na které Vás jménem MK Heřmanův Městec všechny srdečně zvu.

Naše soutěže:

5.3.                VOSA Cup soutěž pro děti, mládež i dospělé.

30.4. a 1.5.  Zápočtová soutěž F3J (termín se bude pravděpodobně měnit)

8.-9. května 2015 Mistrovství České republiky F3J

Zde je odkaz na povedené video jednoho s fandů.

A zde shrnutí

MISTROVSTVÍ ČESKÉ REPUBLIKY 2015 V KATEGORIE F3J

A výsledovka zde MČR_F3J_Výsledky_Podhořany_2015.

Deset kvalifikačních kol a dva finálové lety pro třicet nejlepších pilotů a týmů z celé republiky, připravili heřmanoměstečtí modeláři na letišti v Podhořanech ve dnech prodlouženého víkendu 8.-9. května 2015. Soutěž se létala podle mezinárodních pravidel FAI s výjimkou vzletu, pro který byla uplatněna národní úprava, použití elektrického navijáku.

MČR F3J Podhořany 2015

Více foto zde

Létat jsme začali podle programu v pátek v 9:00 hod. za krásného slunečného počasí a mírného jihovýchodního větru. Tomu odpovídali i letové výkony, z teoretického maxima 10min. a přistání za 100 bodů nejlepší piloti zaletěli obdivuhodné výsledky:

1.kolo Martin Rajšner 9:52,8 +100; 2.kolo Víťa Štěrba 9:54,3 + 99; 3.kolo Pavel Höfer 9:54,9 + 99; 4.kolo Jiří Ducháň 9:55,3 + 100, 5.kolo Víťa Štěrba 9:53,6 + 100; 6.kolo Zdeněk Zeman 9:53,7 + 99; 7.kolo Martin Rajšner 9:54,0 + 99 8.kolo Zdeněk Vojkůvka 9:52,0 + 100.

Po prvním dnu jsme odlétali osm letových kol, vedl člen reprezentačního týmu Jiří Ducháň se ztrátou pouhých 5,4 bodů z 8000. Pro představu patnáctý pilot ztrácel již 337,1 bodů. Dobře si vedli i žáci, nejlepší v absolutním pořadí byl Luboš Pospíšil jr. na osmnáctém místě. Zajímavost dne byla srážka dvou modelů při točení ve stoupavém komínu ve výšce okolo 400. Jeden model po srážce pokračoval v letu dál a druhý přišel o celé levé křídlo, které vypadlo ze závěsu. Křídlo naštěstí dopadlo do obilí bez poškození a model přistál díky umění pilota taktéž bez poškození jen s jedním křídlem.

Druhý den jsme začali létat až s dvouhodinovým zpožděním, protože přesně v  9:00hod. začala přes letiště přecházet rychlá studená fronta s dešťovými přeháňkami. Po přechodu fronty vítr zesílil a otočil se na severozápad. V posledním, desátém kole, tři piloti zaletěli 9:56 s přistáním za 100 bodů. V tomto kole se letěl i generační závod za účasti tří žáků a nejstaršího pilota Zdeňka Nespěchala (65). Vítězně vyšli žáci Jaroslav Vostřel jr. a Luboš Pospíšil jr., kteří našeho kamaráda Zdeňka přelétali. Nejlepší výsledky druhého dne 9.kolo Libor Koten 9:52,0 + 100 a 10.kolo 9:56,7 + 100 Jiří Ducháň.

Po desátém kvalifikačním kole se výsledovka uzavřela a zbývalo odlétat dvě finálová kola s devíti nejlepšími piloty na prodloužený čas patnáct minut. Nejlepším pilotem základní části byl Jiří Ducháň, který zaletěl po odečtení jednoho škrtacího výsledku 8 997,4bodů z maxima 9 000 bodů.

Ve finále se nejlépe se podařilo dalšímu reprezentantovi Jaroslavu Vostřelovi, který s výkony 14:57,2 a 14:57,1 a přistáním pokaždé za 100 bodů, zaslouženě vyhrál a stal se Mistrem České republiky pro rok 2015.

Další pořadí 2. Martin Rajšner, 3.Pavel Höfer, 4.Jiří Ducháň a domácí závodník 5.Vítězslav Štěrba.

V kategorii juniorů 1.Luboš Pospíšil jr., 2.Jaroslav Vostřel jr. a 3.Jan Bruner.

Letové výkony, které předvedli soutěžící, byly excelentní, pořadatelé dostali pochvalu od Svazu modelářů za precizní organizaci, klubáci Luboš Cyprián s Vladimírem Vamberským uvařili mistrovský guláš, Jan Votoupal řídil bezchybně vzlety a přistání, jury pod vedením Tomáše Bartovského nemusela řešit žádné protesty a skvěle si vedli i naši nejmladší budoucí piloti v roli časoměřičů Lukáš Krbec, Kryštof Kuneš, Hynek Kuklík, Jáchym Kučera. Další dík patří i ostatním klubákům, bez kterých by žádná soutěž nebyla: Michal Blažek, Michal Hašl, Radovan Hašl, Marcel Hokr, Petr Jůn, Zdeněk Knop, Martin Pecina, Michal Urválek a Zdeněk Zavřel.

Závěrečné hodnocení očima ředitele závodu. Odletěli jsme deset soutěžních kol během dvou dnů, nikdo neprotestoval, nikdo se nezranil a nikomu jsme nezpůsobili žádnou škodu. Za první den se odlétalo osm kol do 19:00hod. a v sobotu se odletěla zbylá dvě a dvě kola finálová. Diskuse byla na téma, kolik pilotů má letět finále při počtu třiceti soutěžících. Nakonec si rozhodli piloti v souladu s pravidly, tedy devět finalistů, což se dalo odlétat jen díky využití výjimky v národních pravidlech start elektrickým navijákem, jinak by nebyli vlekaři. Další diskuse byla na téma, kolik se má letět finálových kol? Pořadatelé navrhli dvě finále, soutěžící požadovali tři až čtyři. Na konec jsme letěli dva finálové lety. Myslím si, že dva je správně a je to spravedlivé, protože ti nejlepší by měli po kvalifikaci uspět i v pouhém jednom finálovém letu. Vždyť ve většině sporů je finále jen jedno. Další připomínkou byl nedostatek klobás, na vině bude Globus s Pardubickou klobásou, protože ani já jsem nečekal, že budou tak dobré a bude o ně takový zájem.

Miloš Minařík – MK Heřmanův Městec

Pořadatel: MK Heřmanův Městec č.165
Dům dětí a mládeže Heřmanův Městec
Číslo soutěže: 23
Místo konání: Letiště Podhořany
Kategorie: F3J
Pravidla: Pravidla FAI pro kategorii F3J rok 2015 a SPORTOVNÍ ŘÁD ČESKÉ REPUBLIKY PRO LETECKÉ MODELÁŘE rok 2015. Bude uplatněna výjimka ze Sportovního Řádu ČR 7.5.2. odstavec 1) možnost startu na elektrickém navijáku podle specifikace pro kategorii F3B s maximální vzdáleností 150 m mezi navijákem a kladkou.

Datum konání: 8.-9.5.2015

Jury: Zástupce SMČR, Jaroslav Vostřel, Martin Pecina
Podmínky účasti: Písemná přihláška (možno i E-mail) nejpozději do 26.4.2015 na adresu ředitele soutěže. V přihlášce soutěžící uvede, zda bude pro start používat elektrický naviják.
Startovné: 350,- Kč; Junior a Senior Plus* 250,- Kč
Protesty: Písemně s poplatkem 200,- Kč
Vyhodnocení: Celkové pořadí (10kol a finále, podle počasí).

16,30 vyhodnocení a ukončení soutěže
Upozornění: Pořadatel neručí za žádné škody na zdraví a majetku, každý soutěžící musí mít platnou osobní pojistku a průkaz SMČR.
Ubytování: Na letišti je možné zdarma kempovat, k dispozici je voda, sprcha a WC. Pořadatel může
zajistit omezený počet ubytování v budově letiště. za00,- Kč/noc
Stravování: Každý soutěžící dostane zdarma páteční guláš, který uvaří vicemistr České republiky ve vaření gulášů Luboš Cyprián se svým týmem. Další stravování bude k dispozici na ploše letiště, místním baru Klesák a v motorestu U sv. Václava.