Aktuality

Stavba letadel

V klubu jsme začali s dětmi stavět dva nové typy letadel.

První je Vosa připravená na Vosa Cup

P1200024

 

Zde

VOSA_Propozice_Podhořany_2016

VOSA_pravidla_KLeM_CR

Text_VOSA KOMPLET_www_2016

 

Druhá je Bellanca

decathlon

 

Do rubriky příspěvky přidány dvě vypsané soutěže

FOTO soutěž

Přelet RC modelem

Novoroční polétání v hale

Zde v příspěvcích

Podzimní F3J v Podhořanech

Výsledky po kolech.

f3j_podzim_kolo_1                 f3j_podzim_kolo_2          f3j_podzim_kolo_3                 f3j_podzim_kolo_4  f3j_podzim_kolo_5                 f3j_podzim_kolo_6  f3j_podzim_kolo_7

f3j_podzim_flyoff_kola

PODZIMNÍ F3J_Výsledky_Podhořany_2014

Zde ještě odkaz na foto

P1150497

 

 

 

 

Letecký World Cup v Podhořanech

Během prvního červnového víkendu uspořádal Modelářský klub Heřmanův Městec na letišti v Podhořanech mezinárodní modelářské závody v kategorii větroňů F3J. Letošního již 14. ročníku se tradičně zúčastnilo mnoho pilotů nejen z celé republiky, ale především ze zahraničí. Přestože minulý ročník s nešťastnou číslovkou 13 nám zhatilo počasí (povodně 2013), účastníky tato zkušenost neodradila, naopak jich opět dorazilo mnoho, a to i z daleka. Na letišti jsme tak mohli přivítat piloty ze Švédska, Norska, Ruska, Kypru, Turecka, Francie, Nizozemí, Německa, Polska a Slovenska. Počasí jsme letos měli ideální, a tak mohlo 78 pilotů bojovat o body do seriálů soutěží Euro Contest Tour i World Cup, do kterých jsou závody v Podhořanech zařazeny.

Piloti startovali z 11 startovišť, a během 6 kol naplánovaných k odlétání tak bylo podhořanské letiště svědkem 54 hromadných startů. V kategorii F3J startují dálkově ovládané modely větroňů ve skupinách najednou, a to pomocí ručních vleků na 150m dlouhých silonech. Pak se snaží piloti ve vzduchu udržet 10 minut, kdy využívají především vzdušných stoupavých proudů. Soutěžící před letem a během něj pečlivě sledují, kde krouží káně nebo kde poletují vlaštovky. Dravci v točivých stoupavých proudech (v termice) krouží, aby nastoupali výšku a mohli se pak střemhlav vrhnout na hlodavce na polích, vlaštovky a menší ptactvo zde pak zobou hmyz, který je termikou vynášen vzhůru. V poměrně malém prostoru pak často svorně poletují jak modely, tak hladové ptactvo.

Když piloti nalétají 10 minut, musejí přistát na terče umístěné na startovištích. Kompozitové větroně jsou stavěné na tvrdá přistání, a mnohdy tak byla k vidění letadla zapíchnutá špičkou hluboko v zemi. Pokud totiž piloti svůj model tzv. „píchnou“ do země, nehrozí, že jim model po trávě ujede od terče dál, což by vedlo k udělení menšího počtu bodů. Přistání i letový čas měří na každém startovišti časoměřiči z řad pořadatelů. Výsledky pak putují na kartičkách ke zpracování a soutěžící jsou i během závodů informováni o tom, jak si průběžně stojí.

Pár minut po přistání jedné letové skupiny startují do vzduchu další soutěžící. Ve startovním koridoru je tak pořád živo a časoměřiči mají plné ruce práce. Po odlétání 6 základních kol postupuje nejlepších 12 pilotů do finále, v kterém musí nalétat čas ještě o 5 minut delší, tedy 15 minut.

Ve finále byl nejúspěšnější Robert Braune z Německa, české modeláře může těšit 3. místo Jirky Ducháně. Člen našeho klubu Víťa Šterba skončil v silné mezinárodní konkurenci po menších chybách na 31. místě. Oceněni byli také nejlepší juniorští piloti, kterých bylo v závodním poli hned 10.

Po skončení závodů vládla mezi soutěžícími spokojenost s organizačně dobře zvládnutými závody. Toho by nebylo možné dosáhnout bez pomoci pořadatelů z řad šikovných mladých modelářů z modelářského kroužku a našich kamarádů. Také díky podpoře Města Heřmanův Městec a místních sponzorů se nám daří každoročně zorganizovat tuto jedinečnou akci. Po jarních republikových závodech za sebou máme uspořádaní nejvýznamnějších závodů kategorie F3J konaných v České republice. Třetí a poslední letošní soutěží pořádanou naším klubem je Podzimní F3J, která se bude konat 4. 10. 2014.

Fotogalerii ze závodů si můžete prohlédnout zde F3J

Toto jsou stránky věnované činnosti modelářů v Heřmanově Městci a okolí